Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • o**** ***** sordu,
  merhaba hocam kafamın arka kısmında zaman zaman ağrılar başladı doktorum emara gönderdi emar sonucumu e nabızdan kopyaladım şöyle yazıyor SERVİKAL MR KLİNİK: Bilinmiyor TEKNİK: Çok sekanslı çok düzlemli inceleme yapılmıştır. BULGULAR: Servikal vertebra aksı düzleşmiştir. Dejenerasyona sekonder intervertebral disklerde sinyal kaybı izlendi. C4-5, C5-6, C6-7 disk mesafeleri daralmıştır. Fokal yağ replasmanına sekonder vertebra sinyal intensiteleri heterojendir. C5 vertebra korpus ön kesiminde hafif yükseklik kaybı mevcuttur. C3-4 düzeyinde anterior subaraknoid mesafeyi silen sağ foraminal disk protrüzyonu izlenmiş olup sağ nöral foramen daralmıştır. C4-5 düzeyinde tekal keseyi basılayan ve spinal kordu hafif indante eden diffüz bulging izlenmiş olup her iki nöral foramen belirgin daralmıştır. C5-6 düzeyinde tekal keseyi basılayan ve spinal kordu hafif indante eden diffüz bulging izlenmiş olup her iki nöral foramen belirgin daralmıştır. C6-7 anterior subaraknoid mesafeyi silen sol foraminal disk protrüzyonu izlenmiş olup sol nöral foramen belirgin daralmıştır. C6-7 diskine komşu end plate’lerde Tip 2-3 dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişikliği mevcuttur. Spinal kanal AP çapı normal sınırlardadır. Medülla spinalis intensitesi homojendir. ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyun disklerinde yapısal bozulmalar, hafif fıtıklar mevcut. Başağrısı ile direkt ilişkili olduğunu düşünmüyorum.
 • G**** ***** sordu,
  L3_4 duzeyinde minimal bulging mevcutturL4_5 duzeyindesol agirlikli diffuz bulging mevcuttur L5_S1duzeyindeminimal bulging mevcuttur
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • B**** ***** sordu,
  Merhaba hocam, Bel MR´ımı yorumlayabilmeniz mümkün müdür? - Lomber lordoz azalmıştır. Lomber vertebralarda açıklığı hafif sola bakan skolyoz izlenmiştir. - Vertebral end platelerde yer yer milimetrik boyutlu schmorl nodülleri izlenmiştir. - L3-4 diskinde dural sakta hafif basıya neden olan, diffüz annüler bulging izlenmiştir. - L4-5 diskinde dural sakta basıya neden olan, bilateral nöral foramenleri inferiordan daraltan, bilateral L5 sinir köküne hafif indentasyonu izlenen diffüz annüler bulging izlenmiştir. - L5-S1 diskinde anterior epidural yağ mesafesini silen, bilateral S1 sinir kökü ile yakın komşuluklu diffüz bulging mevcuttur. -Vertebra korpus yükseklikleri, dizilimleri ve kortikomedüller sinyal dağılımları tabidir. - Spinal kanal sagittal çapı normal sınırlardadır. - Konus medullaris normal seviyede sonlanmaktadır. Şimdiden teşekkür ederim hocam, iyi çalışmalar.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif, 1 yerde orta şiddette fıtık mevcut.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba doktor bey, gecen hafta trafk kazası gecırdım emar sonucumda şöyle yazıyor L3-4 diskinde diffüz bulging izlenmejktedir. L4-5 diskinde sol nöralforameni daraltan diffüzbulging izlenmektedir. Bu ne anlama geliyor acaba?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Kazaya ait bir sorun izlenmiyor..
 • G**** ***** sordu,
  İlk mr sonuçum . 22 .05.2019. lumbal spinal mr incelemesi. L3-L4-5 ve L5-S1 düzeylerinde disklerde dejenerasyonu sekonder sinyal değişiklikleri izlendi. L2-3 düzeyinde bilateral laminektomi defekti izlendi .Defekt alanında posterior paravertebral enjeksiyon sonrası kontrastlanan fibrogranülatif sinyal değişiklikleri izlendi. L4-5 düzeyinde sağ ağırlıklı diffüz anüler disk bulging disk sağ forminal segmentinde anüler yırtık ve geniş tabanlı posterosantral disk protrüzyonu izlendi. Tekal sak basılıdır.Bilateral L5 sinir kökü basılıdır.Bilateral nöral foramenler daralmıştır. L5-S1 düzeyinde minimal posterosantral disk protrüzyonu izlendi. Anterior epidural yağ planı daralmıştır. L2 üst,L3 alt kesim düzeyleri arasında spinal kanal içinde sol tekal sakı sağa doğru iten TR ve Ap çapı yaklaşık 1cm olup ,yaklaşık KK uzunluğu 2.5cm olan ,T1A ve T2A sekanslarda Bos ile izointens enjeksiyonu sonrasında kontrast tutulumu göstermeyen öncelikle araknoid kist lehine yorumlanabilecek kistlik yapı izlendi. Hocam buda ilk mr den sonraki iki hafta sonra cekilen ikinci mr sonuçum . 05.06.2019.Lumbal spinal mr incelemesi Enjeksiyon sonrası laminektomi düzeyinde tekal kese çevresinde fibrozise bağlı opak madde tutulumu gelişmiştir. L4-5 düzeyinde anterior epidural yağlı mesafeyi oblitere eden ve sol nöral forameni daraltan diffüz annüler taşma mevcut. Farkları değerlendirip ne yapmam gerektiğini fikrinizi beyan ederseniz sevinirim ağrıların çok fazla .zaldiar,lirica,contramal ilaçları kullandığım halde geceleri ağrıdan uyuyamıyorum.saygılarımla.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bu durum sadece emar raporları ile değerlendirilemez. Daha önce ameliyat geçirmişsiniz. Bir çok sorun olabilir.
 • T**** ***** sordu,
  Öncelikle merhaba ilgileniz ve alakanız için çok teşekkürler..Lomber lardoz düzleşmiştir. L2-3 düzeyimde diflüz bulging mevcuttur. L3-4 düzeyinde antrefior epidural mesafeli ve bilateral nörel foromenleri daraltan diffüz bulging izlenmiştir. L4-5 düzeyinde anterior epidural mesafeyi daraltan diffüz bulging izlenmiştir. L5-S1 düzeyinde Sol nöral foramenji inferiordan daraltan diffüz bulging mevcuttur. Dr.bey bel fıtıgı şüphesi ile tetkik yapıldı.sağ bacak ağrım aşırı derece.belimde çok şiddetli ağrım yok Yeşil reçeteli ağrı kesici kullanıyorum fayda etmiyor eğilme,oturma hareketi yapamıyorum.sürekli yatıyorum yorumlarınızı bekliyorum.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizde hafif formda 4 fıtık var ama bacağa giden sinirlere basmıyor. Ağrılarınız leğen kemiği ekleminden kaynaklanıypr olabilir. Muayene etmek gerekir.
 • S**** ***** sordu,
  L4-5 düzeyinde diffüz bulging izlenmiş olup dural kese basısı ve lateral reseslerde daralma mevcuttur herhangi bir sıkıntı varmı hocam simdiden allah razı olsun
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun yok. Hafif bel fıtığınız mevcut.
 • E**** ***** sordu,
  Lomber lordoz normaldir Tüm vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir Tüm düzeylerde intervertebral disk yükseklik ve sinyalleri tabii olup posterior konturları düzenlidir Nöral foramen genişlikleri tabi olarak izlenmiş olup nöral kökler serbesttir Herniasyon bulgusu spinal korda ya da kök basısı izlenmedi Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadir filum terminale serbesttir İntr ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi SONUC: normal sınırlarda Lomber MR incelemesi.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Her şey normal yazıyor. Neyi danıştınız anlamadım
 • A**** ***** sordu,
  Lomber aks normaldir. Lomber vertebra korpuslarında dejeneratif değişiklikler izlenmiştir. Lomber düzeylerde ligamantum flavumlarda dejeneratif hipertrofi izlenmiştir. Faset eklemlerde belirgin hipertrofi saptanmamıştır. Görüntüleme alanına giren üst sakral vertebralar normaldir. L1-2 düzeyinde her iki lateral resesi basılayan diffüz disk bulging izlendi. L4-5 düzeyinde listezis ve listezise eşlik eden diffüz disk bulging izlenmiş olup bilateral nöral foramenler basılıdır. L5-S1 düzeyinde her iki lateral reses ve tekal keseye bası oluşturan diffüz disk bulging izlendi. Spinal kord normal düzeyde sonlanmaktadır. Konus medüllaris sinyal şiddeti homojendir. Bası bulgusu saptanmamıştır. Kauda ekuina lifleri spinal kanal içerisinde serbesttir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bel kayması mevcut. Sürekli bel ağrınız varsa veya bacağa yayılan ağrı varsa ameliyat olmanız gerekir..
 • S**** ***** sordu,
  Hocam bel agrisi ve belde kemik batmasi sıkıntısıyla mr a girdim sonuclarim ve izlemem gereken tedavi hakkinda bilgi verirseniz sevinirim. L4 vertebr superior end plato anterior kosesinde tip 2 dejenerasyon izlendi Lomber ve vertebra end platolarinda yer yer kortikal duzensizlikler saptandi L2-3 diskinde diffüz bulging izlenmekte olup dural saka temas mevcuttur L3-4 diskinde diffüz bulging izlenmekte olup dural saka ve sinir koklerine temas saptandi L4-5 düzeyinde diffüz bulging zemininde santral protruzyon izlenmekte olup durak saka hafif basi ve L5 sinir koklerine temas mevcuttur. Bilateral L4 sinirlerine foraminal duzeyde temas izlenmektedir L5-s1 diskinde diffüz bulding izlenmekte olup foraminal L5 sinirlerine temas mevcuttur
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belde tüm disklerde hafif fıtıklaşmalar mevcut. Ameliyat gerekmez. Belinizi çok zorladığınız anlaşılıyor.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram