Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • F**** ***** sordu,
  Hocam annemin boyun mr donda şu yazıyor: C3-4 ..c4-5 Ilımlı hafif protrüzyon var ...durarak keseye başı yazmış annem 69 yaşında...önemli mi
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Önemli değil. Birçok kişide bunlar vardır.
 • B**** ***** sordu,
  Öncelikle merhaba bir hafta önce belim de ağrı sikayetiyle beyin cerrahına gittim emar istediler emar sonucun da Tüm lomber disklerde dejeneratif T2 sinyal kaybı izlenmektedir. L1-2 düzeyinde diskte minimal diffüz bulging izlenmektedir.L2-3 düzeyinde diskte minimal diffüz bulging izlenmektedir. L3-4 düzeyinde diskte minimal diffüz bulging izlenmektedir. L4-5 düzeyinde diskte diffüz bulging izlenmektedir.L5-S1 düzeyinde diskte minimal diffüz bulging izlenmektedir. Yazıyor rica etsem açıklar mısınız?Şimdi den teşekkür ederim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizi fazla zorladığınız anlaşılıyor. Tüm disklerde fıtık başlangıcı mevcut.
 • A**** ***** sordu,
  Hocam t9 l2 bel açıklığı sağa bakan tarafta 8 derece eğiklik var bu sıkıntılı bir durum mu?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif skolyozdan bahsediyorsunuz. Düzenli yüzme yapmak gerekir.
 • h**** ***** sordu,
  Belde Eğrilme, düzleşme, kireçlenme,kanal darlığı ve çok sayıda fıtık mevcut demişsiniz dr bey ayrıca patlak fıtık durumuda var bu tabloya göre ameliyat sonrası, mevcut şikayetler olan sol bacakta tam uyusukluk üzerine basamama,çekme ve fazlaca ağrı acı şikayetleri ne düzeyde ve ne kadar bir zaman içinde ortadan kalkar. Tabiki sadece kağıt üzerinden bunu belirtmek zor ama genele uygun yorumunuz ne olur du. İyi çalışmalar dilerim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sadece fıtığa yönelik ameliyatlarda hastalar 1 gün içinde taburcu edilirler ve 3 hafta sonra işine dönebilir. Kanal darlığı ameliyatından 3 gün sonra taburcu edilir ve 1.5 ay sonra günlük yaşantıya dönülebilir.
 • M**** ***** sordu,
  Hocam kolay gelsin siddetli bel agrisi cekiyorum mr sonucunda L3-4 L5-s1 intervertebrwl diskinde t2 agirlikli serilerde dejenerwtif sinyal kaybi izlenmektedir bu ne anlama geliyor
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Disklerde sıvı kaybı, sertleşme olmuş. Ciddi bir durum değil. Ağrılarınız için yaşam tarzınızı gözden geçirmelisiniz. Kilolu iseniz kilo vermek ve bel kaslarını güçlendirici egzersizler yapmak gerekir.
 • Ö**** ***** sordu,
  Hocam arada bir belim ağrıyor sırtlarım tutuluyor oda yani.yorgun olduğumda geçiyor ağır Bir iş yapmadığım da beni beyin ve sinir cerrahisine gönderdi ortapedi doktoru omurilik de daralma falan var fıtıkların var falan diye bende dedim yani herhangi bi ağrım sızım yok duruş bozukluğu kifozum var hafif mi çok mu bilemedim mr da tanısı var ama derece yok bunun için önerdiğiniz eksersiz var mı yada korse mi birde çekilen mra göre ciddi birşeyim.ilerde beni zorlayacak birşeyim.var mi spor yada başka birşey önerir misiniz teşekkürler hocam.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun tariflemiyorsunuz. Yüzme yapmanızı öneririm.
 • M**** ***** sordu,
  L4-5 ve l5-s1 diffüz bulging izlenmiş benim sıkıntım belime agrı vurdugu zaman agrı önce kasıklarıma sonra sol bacağıma iniyor o arada agrı birden vurdum belimden aşağısı tutmuyor ve direk yere yıgılıyorum ayakta duramıyorum sanki bacaklarım yok belim yok sinirler birden şiddetli acı ile düşmeme sebep oluyor bütün vücudumdan can cıkıyor o an sizce ne yapmalıyım
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Mr raporu anlattığınız şikayetleri açıklamaz. 2 yerde hafif bel fıtığınız var. Muayene etmek gerekir.
 • Ö**** ***** sordu,
  Merhabalar hocam benim hiç ağrım olmuyor vücutumda devamlı aktif çalışan bir insanım çok ağır iş yaptığımda belimde 2,3 günlük ağrı oluyor hamlıktan sanırım 26 yaşındayım mr çektirdim geçen hafta sonucum böyle lomber vertabalarda açıklığı sağan bakan minimal skolyoz izlenmektedir, L5 S1 diskinde dejenerasyon Lara bağlı t2a serilerde intesite kaybı mevcuttur diğer yüzeylerde disk sinyalleri normaldir ,L5 S1 diskinde sola asimetrik diffüz anüler taşma izlenmektedir tekal kesede anteriordan intedasyon mevcuttur , nöral föramanlar minimal daralmıştır , L4 -5, L3,4 disklerinde minimal diffüz anüler taşma izlenmektedir nöral föramanlar açıktır sinir kökü basi saptanmadi diğer herşey doğal dir bel raporu böyle boyun raporum : Servikal spinal , C3 ,4 C4,5 C5,6 C6,7 disklerinde dejenerasyona bağlı T2a ağırlık li serilerde intesite kaybı izlenmektedir , C3,4 C4,5 C5,6 disklerinde minimal diffüz anüler taşma izlenmektedir nöral föramanlar açıktır , sinir kökü bası sı saptanmamıştır diğer düzeyler doğaldır , sırt mr : torakal vertabalarda kifoz izlenmektedir vertaba korpuslarında minimal osteofitlerde end platelerde yer yer schmorl nodül formasyonları mevcuttur , T6 T7 T8 T9 vertaba korpuslarında minimal kronik yükseklik kaybı izlenmenmistir Diğer vertebra korpus yükseklikleri doğaldır , T6 ,7 T7,8 T8,9 T10,11 disklerinde minimal anüler taşma izlenmektedir tekal kesede anteriordan indetasyon mevcuttur nöral föramanlar açıktır sinir kökü basisı saptanmamıştır diğer düzeyler normaldir korkulacak bı durum var mı kifoz için ne yapmam lazım teşekkürler şimdiden hocam.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bu şikayetleri olan kişilere boyun, sırt, bel emarı çekilmez. Gerek yoktur. Nitekim ağrılarınızı açıklayacak bir şey de çıkmamış. Sebebini başta kendiniz söylediniz zaten.
 • F**** ***** sordu,
  Sayın hocam, Her iki ayak baş parmaklarında his kaybı başladı ve 6 aydır geçmedi. Eskiden de olmuştu özellikle fay ayakkabı giyince fakat 1 ayda geçerdi. MR. Cektirdik. Sonuç şöyle: L4-L5: posterior bulging, Dural kese teması izlenmektedir. L5-S1 intervertebral disklerde dejenerasyona sekonder hidrasyon kayıpları, posterior bulging, epidural daralma izlenmektedir. Gerisi normaldir. Önerileriniz için şükranlarımı arz eder, saygılar sunarım. Fatih YAVUZ Samsun
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bu emar bulguları şikayetlerinizi açıklamaz. Nöroloji uzmanına başvurunuz.
 • h**** ***** sordu,
  Merhaba Dr bey durumu yorumlarsanız sevinirim. Lomber Lordoz artmıştır.lomber bölgede açıklığı sağa bakan skolyoz deformitesi mevcuttur.vertebra and platolarında ve faset eklemlerde sklerodejeneratif değişiklikler mevcuttur. L3-S1 arası düzeylerde intervetebral disk yükseklikleri ve sinyal intensiteleri dejenerasyona sekonder azalmıştır. Spinal kanala yönelik aksiyel kesitler değerlendirildiğinde; L3-4 düzeyinde diffüz diskal taşma mevcuttur.Dural kese düzleşmiştir. Her iki nöral feromen normal genişliktedir. L4-5 seviyesinde diffüz diskal taşma ve bu zeminde santral posterior dar tabanlı disk herniasyonu izlendi. Spinal kanala anteriordan indentasyon mevcut olup kanal ön arka çapı midsagital hatta 7.5 mm ölçüldü.Nöral foromenler normal genişliktedir. L5-S1 seviyesinde sol paramedian dar tabanlı disk herniasyonu izlendei. Herniye disk segmenti S1 vertebra korpus posterior komşuluğuna görünümündedir. Dural keseye sol anteriordan bası oluşturmaktadır eşlik eden faset eklem artrozuna sekonder her iki noral foramen daralmıştır.Sağ L5 radiskine ekstraforaminal düzeyde inferiordan temas görünümü mevcuttur.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belde eğrilme, düzleşme, kireçlenme, kanal darlığı ve çok sayıda fıtık mevcut
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram