Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Meral karaçay sordu,
  Annemin belinde fıtık var ve yaklaşik 8 ay once parlamış şuan cok olmasada yazın inanilmaz aci çekti doktoru ameliyat dedi herkese güvenemedigimden araştirma yoluna gittim ve size ulaştım. Bu durumda kapali ameliyat olaviliyormu sonuc ne olur yani süreç hakkinda ve nerede ameliyat yaptiginiz hakkinda bilgi almak istiyorum hocam
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kapalı ameliyat olabilir. Ameliyat olduğu gün yürüyebilir, ertesi gün taburcu olabilir.
 • Kemal şuğrat sordu,
  Babamın bacağı ağrıyordu. 73 yaşında. Özel hastanede tomografi sonucunu size yazıcam. Doktor iğne vermiş kullanıyor bir hafta geçti ama hala ağrısı geçmedi. Tamografide şöyle yazıyor. L4-5 ve L5 S1 düzeylerinde grade 1 listezis görülmektedir. İnverterbral eklem aralıkları L3-4 Düzeyinde belirgin olmak üzere daralmıştır. Intervertebral köşelerinde osteofitler izlenmektedir. Eklem aralıklarında yer yer vakum fenomeni mevcuttur. Disk patolojisine rastlanmamıştır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belde 2 yerde kayma ve omurilik kanal daralması var. Sanırım ameliyat olması gerekecek.
 • aslıhan yılmaz sordu,
  Merhaba doktor bey, Skolyoz hastalığımdan mıdır bilmiyorum ama elimde olmadan kambur duruyorum .Bunu farkettiğimde tekrardan dik ve düzgün durmaya çalışıyorum fakat bu durum tekrardan eski halini alıyor.Bu duruş bozukluğu skolyozu arttırır mı ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Evet arttırır. Bu nedenle düzenli yüzme yapmalısınız.
 • Ferhat demir sordu,
  Hocam merhabalar biz ve bizim gibi hastaları bilgilendirdiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederiz . L4-5 düzeyinde minimal diffüz bulging izlenmiştir. Lomber MR sonucumda bu çıktı agrı belimden ayaklarıma vuruyor çekme yapıyor fizik tedavi görmem gerekir mi hocam ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  MR sonucuna göre hafif bel fıtığınız var ama bacağa yayılan buna bağlı değil gibi. Fizik tedavi doktoruna başvurmanızda fayda var.
 • murat ateş sordu,
  hocam kolay gelsin benim en son çektirdiğim mr da L5/S1 DE SPONDOLİTİTE(KAYMA) BİRİNCİ DERECE OLDUĞU SÖYLENDİ VE FITIĞIM VAR BENDE YAPMIŞ OLDUĞU AĞRI SADECE YÜRÜDÜĞÜM ZAMAN SIK SIK DURMA İSTEĞİM OLUYOR SAĞ BACAĞIM UYUŞUYOR KARINCALANMA İLE BİRLİKTE DEVAM EDİYOR AMA BİRAZ KENDİMİ DİNLENDİRDİĞİM ZAMAN GEÇİYOR NE YAPMALIYIM BİR TÜRLÜ GEÇİREMEDİM
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sanırım artık ameliyat olmanız gerekiyor. Çünkü ayakta kalınca kaymanın derecesi artıyor ve bacğıınıza giden siniri sıkıştırıyor.
 • gülcan savaş sordu,
  L4-L5 seviyesinde annüler yırtığın eşlik ettiği diffüz bulging, dural kese basısı izlenmektedir. Bu seviyede intervertebral disk sinyal intensitesi azaltılmıştır yazıyor bu ne demek acaba diğer bulgular normal.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L4-L5 omurları arasında hafif bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerektirmez.
 • hamza aslan sordu,
  öncelikle rahatsız ettiğim için özür dilerim sayın hocam. bir sorum olacaktı sizin için basit için ise önemli eğer lütfedip cevap verirseniz memnum olurum. eğer cevap vermezseniz de canınız sağ olsun tekrardan rahatsız ettiğim için özür dilerim selam ve dua ile sayın hocam... lomber mrg tetkiki inceleme T2 A, T1 A sagital, BFFE aksiyal planlarda elde edilmiştir. lomber lordoz tabiidir L1 vertebra korpusunda hemenjiom izlendi lomber vertebra korpus yükseklikleri normal olup, kemik iliği intensitesi hasta yaşı ile uyumlu normaldir L5-S1 intervertebral diskinde minimal diffüz bulging izlenmiştir L4-5 intervertebral diskinde diffüz bulging izlenmiş olup anterior epidural yağlı mesafeleri ve bilateral nöral foramenleri daraltmaktadır L4-5 intervertebral diskinde dejnerasyona sekonder T1 A VE T2 A da hipointens sinyal değişikleri izlenmektedir spinal kanal noral genişliktedir. spinal kord L1 düzeyinde konus medullaris olarak sonlanmaktadır vertebra korpus köşelerinde dejneratif osteofitik değişikler izlenmiştir EMG SONUCU BİLATERAL ALT EXTİREMİTE İNCELEMESİNDE VE SOL EXTİREMİTEDE YAPILAN İĞNE EMG DE ANLAMLI PATOLOJİ SAPTANMAMIŞTIR SAYIN HOCAM benim sol bacağımda üşüme şeklinde sızılar oluşuyor ara sıra özelikle baldır ( veya incik) kısacası dizkapağı üst tarafı özellikle arka kısmına ağrılar giriyor. bunu aslında yıllardır çekiyorum gelip geçiyor. bazende nasıl diyeyim rahatsız gibi hareket ettirme hissi oluşuyor bende ve oturdum zaman sık sık ayak değiştiriyorum yani şekil değiştiriyorum belimde kuyruk sokumu kısmında yanma hissi şeklinde acı gelip geçiyor. bazen hiç ağrı hissetmiyorum spor yapıyorum ağırlık kaldırıyorum hopluyorum zıplıyorum bir sıkıntıda olmuyor hocam rica etsem bu durumu ve bu sonuçlar beraber yorumlayabilir misiniz? ve bana ne önerirsiniz sayın hocam hocam bende reynod fenomeni kimi doktora göre de sklerodarma var bunun bir etkisi olur mu? ben bir yatak için uzanır vaziyette bir şeyler okuyorum veya leptop önünde uzun saatler uzanır halde duruyorum tekrardan rahatsız ettiğim için özür dilerim sayın hocam
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Mr raporunda şikayetlerinizi açıklayacak görüntü yok. 2 yerde hafif fıtık başlangıcı var. Anlattığınız tablo romatizmal kökenli olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına başvurunuz.
 • Egemen karabulut sordu,
  Merhabalar dr Selcuk Mr raporunda yazanlar konusunda bir acıklama yapabilirseniz çok sevinirim. Lomber lordoz tabiidir Lumbosakral birleşkede transisyonel vertebra mevcuttur. S1 lumbalize kabul edilmiş ve değerlendirme buna göre yapılmıstır. L5-S1 seviyesinde diffüz bulging ve sol posterolateral disk protrüzyonu sol S1 sinirinin kese çıkışına temas göstermiştir. Diğer seviyelerde disk konturları tabiidir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Doğuştan bel omurga kemiklerinden en sonuncusu sakrum kemiğine füzyon olmuş yani hareket etmiyor. Bu durum bel ağrısına yol açabilir ve hemen komşu segmentte fıtığa neden olabilir ki nitekim hafif fıtığınız var.
 • Mukaddes Güngören sordu,
  Hocam; 15 dakikalık ayakta durma veya yürüme ile ayakların sadece diz kapağı ile bileğe kadar olan bölümünde ağrı başlıyor. Ayakta durmalar 20 dakikayı bulunca bele vuran ağrı başlıyor. Ama bu şikayetler gündüz pek olmuyar, daha çok akşam saatlerinde olan şikayetler. Bunlar her gün olan şikayetler MR raporu da şöyle; Sagital planda SE T1 ve FSE T2 ağırlıklı Aksiyal planda GRE ağırlıklı Lomber lordoz normaldir. Tüm düzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir. Tüm lomber disklerde dejeneratif T2 sinyal kaybı izlenmektedir. L1-2 düzeyinde diskte minimal bulging izlenmektedir. L2-3 düzeyinde diskte sağ ağırlıklı diffüz buging mevcuttur. L3-4 düzeyinde diskte diffüz buging mevcuttur. L4-5 düzeyinde diskte diffüz buging mevcuttur. L5-S1 düzeyinde diskte diffüz buging mevcuttur. S3 düzeyinde sakral kanalda Tarlov kisti izlenmektedir. Hasta biraz tembel ve fizik tedaviye yanaşmıyor, ne yapmalıyız PARKÜTAN HİDRODİSKEKTOMİ uygun mudur?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Uygun değildir. Kilolıysa mutlaka vermesi ve yüzme gibi sporlar yapması gerekir.
 • Sevgi sordu,
  Merhaba dr Bey. 13 yaşındaki oğluma dün skoyoz teşhisi konuldu. Çok endişeliyim. 44 derece denidi. Büyük ihtimalle ameliyat dedi dr. Hareketle fizik tedaviyle ilerlemesi engellenebilir mi. Ameliyat ettirmek istemiyorum.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Açısı çok fazla. Daha gelişimini tamamlamadığı için açı yıllar içinde artacaktır. Ameliyat konusuna hastayı görünce karar vermek gerekir.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram