Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Abdülaziz Suyabatmaz sordu,
  Sayın Yetkili, 5 aylık bebeğimiz Hidrosefali Şant ameliyatı olması gerekmektedir. Fiyat ile bilgi vermenizi rica ederim. saygılar,
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  E-mail adresinize gönderilmiştir
 • Hakkı uzuntaş sordu,
  Merhaba benim sorunum sol kürek ve sag ayagım uyşuyor emar cekildim beyin fıtıgı dediler ameliylık deyil şuan dediler ben ne derecedeyim bu uyusmalarlami yasayacagim kendime nasıl tikkat etmeleyim bunun ilaci yokmu beyin fıtıgı kendi kendine iyleşirmi beni aydınlatırmisin kolay gelsin
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Beyincik sarkması da denilen bu durum genellikle belirti vermemektedir ve tedavi gerektirmez. Kendiliğinden düzelmez. Sarkma 1 cm´den fazlaysa veya sıkışma çok ve bu nedenle kişide hastalık belirtileri varsa ameliyat edilmelidir
 • dilan çakır sordu,
  merhaba hocam 23 yaşınayım üç tane bel fığığım var sıksık tutukluluk yapıyoy bir iki doktora göründüm gençsin ameliyat olma diyorlar siz ne diyorsunuz?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ameliyat edilince şikayetleriniz düzelecekse ameliyat olmanın yaşla alakası yoktur. 3 tane hafif fıtığınız vardır. Ameliyat olsanız bile bel tutulmalarınız devam edecektir, bu nedenle size ameliyat önerilmemiştir.
 • Umut Oğuz sordu,
  Merhaba Hocam, annemin eğilme, hapşurma, vb. hareketler ile artan zonklama şeklinde ve yaklaşık 40 gündür süren ve sürekli artış eğiliminde baş ağrısı mevcut. küçük bir şehirde 2 defa doktora gitti MR sonucuna göre herhangi bir bulguya rastlanmadığı söylendi ama ciddi şekilde rahatsız ve günlük yaşantısı etkileniyor. Sürekli artış eğiliminde olması da bizi korkutmaktadır. Konuyla ilgili sizin bir yorumunuz olabilir mi. Saygılarımla.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Başağrısı konusu çoğunlukla Nöroloji hekimlerinin konusudur. MR´da görünen bir şey olmaması bizim açımızdan sorun olmadığını, kesinlikle bir Nöroloji hekimine gitmesi gerektiğini gösterir.
 • Rabia Bülbül sordu,
  Emar çektirdim sonucu hakkında detaylı açıklama verirseniz sevinirim.L1-2 düzeyinde minimal bulging izlenmiştir.Dural keseye ve sinir köklerine anlamlı bası rastlanmamıştır.L2-3 ,L3-4 düzeyinde diffuz bulging dikkati çekmiştir.L4-5 düzeyinde geniş tabanlı sol ağırlıklı santral ılımlı protrüzyona bağlı dural kese basısı izlenmektedir.L5-S1 diskinizde minimal bulging izlenmiştir dural keseye ve sinir köklerine anlamlı bası saptanmamıştır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bütün disklerinizde hafif fıtıklar mevcut. Ameliyat gerekmez. İlaçlar, istirahat ve fizik tedavi gerekir
 • Burçin Fehimli sordu,
  Hayır gunler ablamin bebekliginden gelen oturma bozuklugu var şüan 27yaşinda hayla oyle omur ilgi kambur şeklinde kaldi ve beli. Cukur oldu bunu nasil bir tadaviyle gecirmenin nasil imkani var yardim edermisiniz
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Buna skolyoz hastalığı denir. Ameliyatla düzelme imkanı olabilir. Hastayı görmek gerekir.
 • Şerife Demir sordu,
  İyi günler 27 yaşındayım bel ağrısı şikayetiyle nöroloji doktoruna başvurdum. Çekilen mr da Lomber spinal MR incelemesinde Teknik:Sagital planda se T1, fte T2, aksiyal planda tse t Bulgular: Alt lomber intervertebral disklerde dejenerasyon sekonder T2A sekanslarda sinyal kaybı izlenmektedir L4-L5 düzeyinde komşu end platelerde tip I-II dejenerasyon, intervertebral diskte dural keseye bası yapan bulging mevcuttur L5-S1 intervertebral diskinde minimal bulging izlenmektedir Lomber lordoz doğaldır. Lomber vertebra korpus yükseklikleri tabiidir. İntervertebral eklem mesafeleri doğaldır Spinal kord T12-L1 seviyesinde konus medüllaris olarak devam etmekte, morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabiidir. Kauda equina köklerinin dağılımı simetrik ve doğaldır Faset eklemler tabii olarak izlendi. Paravertebral kas ve yumuşak doku oluşumları doğaldır. Bunda ne demek istiyor ameliyat gerektiren yada bir hastalık durumu var mı Teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde, en fazla yük taşıyan disklerde dejenerasyon yani yapısal bozulma başlamış. Hafif bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerektirmez.
 • Ramaza tezcan sordu,
  Solda tibial sinirin GCM kasina solda peroneal TA kasina ayrilan dalindan sonraki kisminda agir aksonal etkilenmesi ile uyumlu bulgular elde edilmistir.Solda EDB kasinda denervasyon potensiyelleri gozlenmistir. Sakat kalmama icin nasil bir yol izlemem gerekiyor tavsiye edebiliceginiz herseye acigim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Olay olduğunda, sinir hasarının olduğu bölge açılabilir ve gerekirse ve yapılabiliyorsa tamir yapılabilirdi. Am 4 ay olmuş. 6. Ayda yeniden emg yapıp değerlendirmek gerekir. Bu arada da rehabilitasyona gitmek gerekir.
 • Doğukan Kaygusuz sordu,
  Doktor bey merhaba, 26 yaşındayım. Boyum 1.75 kilom 105. 1 hafta süren şiddetli ağrılar dolayısıyla çekilen Mr sonucu aşağıdaki gibidir; Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertabraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. l4-5, l5-S1 düzeyinde dejeneratif diskopati bulguları izlenmektedir. L2-3 diskinde minimal bulging izlenmiştir. Dural keseye ve sinir köklerine bası saptanmamıştır. Nöral Foramenler açıktır. L4-5 düzeyinde geniş tabanlı sol ağırlıklı santral protrüzyona bağlı dural kese ve anteriorda köklere bası, dar kanal izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde geniş tabanlı sağ ağırlıklı santral protrüzyona bağlı dural kese ve sağda S1 köküne bası, dar kanal izlenmektedir. Diğer disklerin posterior konturları normal olup, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral epidural yağlı doku ve nöral foramenler açıktır. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intesitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadır. Yorumlayabilir misiniz? Saygılarımla
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ağrılar nerede, ilaca cevabı var mı, şimdi düzeldi mi hiç bahsetmemişsin. O nedenle ne tür bir tedavi yapılmalı sorusuna cevap veremem. MR´da 3 yerde bel fıtığınız mevcut. Özellikle biri ciddi gibi görünüyor.
 • Huseyın turk sordu,
  Hocam Merhaba 19 yaşındayım 1.80 boyunda 70 kiloyum,belim çok ağrıyordu ara ara mr sonucum şu; Lomber lordoz hafif düzleşmiştir Vertebraların korpus yüksekliği kortikal ve medüller sinyal intensiteleri korunmuş olarak izlenmiştir Vertebra endplate sinyal intensiteleri doğaldır L5-S1 diskinde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı izlendi.L-5-S1 diskinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan tekal keseyi baskılayan posterior santral disk protüzyonu izlendi. Diğer intervetebral disk konturlarınsa end plate dışına taşma izlenmemiştir.Nöral foramenler açıktır. Konus madullaris normal lokazyondadır.Kauda equina lifleri normal olarak izlenmektedir.Spinal kanal içerisinde yer kaplayıcı oluşuma rastlanmamıştır Faset eklemler ve ligamentum flavumlar normal görünümdedir Paraspinal yumuşak dokular tabiidir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bel fıtığın var. Boyun uzun. Öne eğilerek yaptığınız her şey bel ağrısı yapar. Düzenli yüzme sporu öneririm.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram