Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • A**** ***** sordu,
  hocam iyi günler mr sonucum: L4-5 seviyesinde sag agırlıklı diskal tasma izlenmektedir. L5-S1 seviyesinde minimal diskal tasma izlenmektedir. bacagımda bir agrı yok bu gecici midir yoksa kalıcı mıdır , bir de asker ya da polis olmama engel midir tesekkur ederim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerekmez. Polis veya asker olma mevzuatını bilemiyorum.
 • R**** ***** sordu,
  iyi günler hocam, kanal daralması ameliyatını (vidalımı ), (vidasızmı) yapıyorsunuz. bilgi verebilirmisiniz.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hastanın omurga kalitesine, yük taşıma kapasitesine ve yaşına göre karar veriyorum. Her iki ameliyatı da yapıyorum ama bunlar birbirinin alternatifi değildir
 • A**** ***** sordu,
  Lomber lordoz düzlesmistir L4-5,L5-S1 disklerinde dejenerasyona bagli disk sinyal intensitesinde azalma gorunumu izlenmektedir.Diger intervertebral disklerin sinyal intensiteleri olagan olarak izlenmektedir. Vertebralarin korpus yukseklikleri normaldir spinal kanal normal form ve genisliktedir intra spinal kitle lezyonu izlenmedi L4-5 L5-S1 duzeylerinde diffuz bulging gorunumu izlendi noral foramenler acik olarak izlenmektedir,spinal kanal capi normal olarak izlenmektedir Diger invertebral disklerin yukseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturlari normal olup dural kese ve noral elemanlara konus medularris normal duzeyle ve sinyal intensitesi dogaldir Paravertebral yumusak dokulara ait patoloji saptanmadi
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif bel fıtığı başlangıcı diyebiliriz. Ciddi bir durum söz konusu değil. Bel ağrılarınız oluyorsa düzenli spor yapmanızı öneririm.
 • B**** ***** sordu,
  Merhaba doktorum ben sınıf öğretmeniyim.Hocam benim sağ bel tarafında hafif ağrım vardı. Sadece ayakta hissediyordum.Doktorum ayağımı kaldırma olsun egzersizlerde zorlanmadım. Açıkçası merak edip görünmek istedim .Yürüme hersey normal di.Biraz takıntılı olduğum için göründüm mr istenildi.MR sonucum da şöyle sadece kotu yazılan yerleri yazıyorum; 1- L4 -5 intervertebral diskinde dejenerasyona bağlı sinyal kaybı lateral resesleri daraltan dural leseye bası yapan diffüz bulging izlendi.Sağ L5 köküne indentasyon izlenmektedir. 2- L5-S1 İntervertebral diskinde dejenerasyona bağlı sinyal kaybı dural keseyi hafifçe basılayan difüz bulging izlenmektedir.Her iki S1 sinir köküne indentasyon izlenmektedir. Oretepedi doktorum bana yüzme ve egzersiz önerdi ilaç dahi vermedi .Yani bir cerrah olarak siizn fikrinizi almak istiyorum.BU fıtıklar egzersiz ile azalır veya geçer mi? 5 kg 10 kg korkudan kaldırmıyorum teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 bölgede, ameliyat gerektirmeyen bel fıtığı mevcut. Yüzme ve fitness öneririm. Herhangi bir tedavi yöntemiyle oluşan fıtığın eski haline gelmesi mümkün değildir.
 • e**** ***** sordu,
  Hocam merhabalar emar sonucum lomber lordoz düzleşmiştir l5 s1 düzeyinde minimal bulging sapantı faset eklemler alt lomber düzeylerde hipertrofiktir belimde ağrı oluyor ama tam olarak sonucumu öğrenmek istiyorum devlet hastanesinde gösterdiğimde kağıtta yazana bakma bilgisayardan flimi açtığında önemli bişe görünmüyor dedi ama ağrılarım var ve yazan siyaha alınmış sorunlar bunlar ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 bölgede çok hafif bir fıtık başlangıcı mevcut. Faset eklemleri kabalaşmaya başlamış. Bu da bele sürekli yük bindirildiğinin göstergesidir. Ağır işlerden uzak durmanızı öneririm.
 • N**** ***** sordu,
  Merhabalar Hocam; Aşağıda belirtilen MR sonucuna göre nasıl bir tedavi uygulamalıyım ? 26 yaşındayım ve masa başı bir işim var. Bu fıtıklarımdan kurtulmak istiyorum. Fıtığın tamamen yok edilmesi için ameliyat mı olmak gerekiyor ? Lomber lordoz düzleşmiştir Lomber intervertebral eklem aralıkları tabiidir L4-L5, L5-S1 disklerin sinyal intensitesi dejenerasyona sekonder T2 ağırlıklı imajlarda azalmıştır L4-L5 düzeyine diffüz bulging, santral annüler fissür, epidural mesafede daralma izlendi L5-S1 düzeyinde median protrüzyon, epidural mesafede daralma, bilateral S1 sinir köklerine indenrasyon izlendi Diğer disklerin arka konturunda kanal yönünde belirgin taşma saptanmamıştır. İncelenen düzeylerde osseospinöz kanal çapları tabiidir. Bilateral nöral foramenler açıktır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Oluşmuş olan fıtıklar eski haline gelemez. Ameliyat olsanız bile eski haline gelemez. Masa başı işinin getirdiği sorunları yaşıyorsunuz. Bu sorunları çözmek için düzenli spor yapmalısınız.
 • h**** ***** sordu,
  Mrb lar hocam 5 ay önce bel fıtığı ameliyatı geçirdim. belde acı ve sağ kalça batma şikayetiyle tekrar mr çekindim yorumlarsanız sevinirim. İyi çalışmalar LOMBER MRG RADYOLOJİK BULGULAR: Lomber lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. Vertebra korpus köşelerinde osteofitik dejeneratif değişiklikler mevcuttur. End platelerde yer yer Schmorl nodül formasyonları izlendi. L3-L4, L4-L5 ve L5-S1 disk mesafeleri daralmıştır. L5-S1 diskine bakan end platelerde tip I dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişikliği izlenmiştir. Lomber bölgede posteriorda cilt altı dokuda operasyona sekonder değişiklikler izlenmiştir. L3-L4 düzeylerinde posteriorda cilt altında yaklaşık 4,5 cm çapıda loküle sıvı koleksiyonu izlenmiştir. L3-L4, L4-L5 disklerinde dejenerasyona bağlı T2A serilerde intensite kaybı izlenmiştir. Diğer lomber intervertebral disk sinyal intensite ve yükseklikleri olağandır. Medulla spinalis sinyal intensitesi, kalibrasyonu, sonlanması normaldir. Disklere yönelik aksial kesitler değerlendirildiğinde; L3-L4 diskinde diffüz anüler taşma izlenmiş olup bilateral nöral foramenler açıktır. L4-L5 diskinde diffüz anüler taşma izlenmiş olup bilateral nöral foramenler açıktır. Bu düzeyde solda laminektomi defekti izlenmiştir. L5-S1 diskinde minimal diffüz anüler taşma izlenmiş olup sağ nöral foramen daralmıştır. Bu düzeyde sağ foraminal sinir köküne minimal indentasyon mevcuttur.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Durumunuz sadece MR raporuna bakarak yorumlanamaz. Ameliyat olduğunuz hekiminize müracaat etmenizi öneririm.
 • E**** ***** sordu,
  Merhaba hocam benim sirtim cok agriyor ve hastaneye gityim MR istedi sonucun da L4-5 ve L5-S1 disklerin de minimal diffüz bulging mevcuttur diyor bu kötü birsey mi nasil tedavi olabilirim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belde hafif fıtık mevxut ama bu durum sırt ağrısına neden olmaz. Bu nedenle ağrınızın sebebinin ortaya konulabilmesi için muayene olmanız gerekmekter.
 • Z**** ***** sordu,
  Hocam Mr raporumda lomber lordoz artmıştır.L5-S1seviye disklerde dejeneratif diskopati izlenmektedir.L3-L4 düzeyinde minimal bulding izlenmektedir.L4-5 diskinde santral minimal fokal protizyon izlenmektedir.L5-S1 düzeyinde santral fokal protüzyona bağlı dural kese basısı izlenmektedir yazıyor.Beni bilgilendirir misiniz?Teşekkür ederim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizdeki tüm disklerde hafif fıtıklaşmalar bulynmaktadır. Durumunuzun kötüye gitmemesi için düzenli spor yapmalısınız.
 • H**** ***** sordu,
  Hocam yaklaşık 8 yıldır bel ağrım var fıtik var denilmisti yaklaşik her yil fizik tedavi oluyordum son 4 aydir belim kalcalarim ve bacaklarima vuran agrilardan hareketlerim kisitlandi ayrica kuyruk sokumumda siddetli batma aci hissediyorum ayaklarimda da karincalanma var 2 ay oncdki emar sonuclarim bunlardir hafif sskolyoz mevcuttur l5 s1 seviyesinde cevresel tasma mevcut anterlor epidural yag hatti silinmis dural keseye basi mevcuttur l4 l5 tede ayni sekilde lateral resesler ve nöral foremenler inferiordan daralmistir ayrica sag sacroiliac ekleminin inferior bolumunde sacroileit ile uyumlu her iki eklem yuzunde odematoz hioerintens alanlar mevcuttur
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bir Romatoloji uzmanına başvurmalısınız.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram