Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Ulnar Oluk Sendromu (Kübital Tünel Sendromu)30.9.2020

Ulnar Oluk Sendromu (Kübital Tünel Sendromu) dirsekte sinir sıkışması demektir. Boyunda omurilikten çıktıktan sonra ön kola ve 4. ve 5. parmaklara giden ulnar sinir (N. Ulnaris) dirsekten geçerken sıkışabilir. Sıkışma sonucunda 4. ve 5. parmaklarda ağrı, uyuşma, karıncalanma, parmaklarda güç kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Genellikle tekrarlayan, uzun süre devam eden travmalardan sonra görülür. Kolunu bir yere dayayan şoförlerde, masa başı çalışan ve kolunu sürekli koltuk kenarı veya masaya koyarak çalışan ofis çalışanlarında, kaslarını aşırı kullanan ağır iş yapan işçiler ve vücut geliştirenlerde iş hastalığı olarak ortaya çıkar. Kaza geçirme esnasında dirsekte ezici yaralanma, dirsek kırığı veya çıkığı sonrasında da gelişebilir. Muayenede dirseğe bir çekiçle hafifçe vurulduğunda ağrı ve parmaklara doğru yayılan elektriklenme olur. Kesin teşhis EMG yapılarak konulur. Hafif derecedeki sıkışmalarda dirseklik ve travmadan korunma yeterli olurken orta derecedeki sıkışmalarda kortizon enjeksiyonu gerekir.

Ağır derecedeki sıkışmalarda ise cerrahi müdahale gerekir. Fotoğraflarda ellerini ağır işde kullanan bir hastamızın ameliyat esnasında sinirin sıkışık olduğu, sinir serbestleştirildikten sonra nasıl rahatladığı izlenmektedir. Bu tür ameliyatlar lokal anestezi verilerek yani uyutmadan yapılmakta, hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Bir kaç içinde işine dönebilmektedir.
 

UlnarOlukSendromu

ulnar

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram